Czy mogę wymeldować z mieszkania osobę, która w nim nie mieszka bez jej zgody?
Tak, jest to możliwe w określonych przypadkach. Pamiętajmy, że obowiązek meldunkowy ciąży na osobie, która trwale opuszcza miejsce swojego dotychczasowego pobytu i jeśli obowiązek ten zostanie dobrowolnie zrealizowany to organ gminy wydaje z urzędu lub na wniosek decyzję w sprawie wymeldowania osoby.
W przypadku uchybienia temu obowiazkowi możemy wymeldować inną osobę z lokalu, w którym dotychczas była ona zameldowana na podstawie przepisu art. 35 Ustawy z dnia 24 września 2010 r. o ewidencji ludności. Wspomniany przepis stanowi, iż organ gminy na wniosek właściciela (lub też innej osoby posiadającej tytuł prawny do lokalu) lub z urzędu wydaje decyzję o wymeldowaniu osoby, która opuściła to miejsce i nie zamieszkuje w nim od ponad 3 miesięcy. Warunkiem jest oczywiście, by osoba, którą chcemy wymeldować trwale i dobrowolnie opuściła dotychczasowe miejsce zamieszkania. Nadmienić należy, iż w toku takiego postępowania organ dokona weryfikacji w zakresie ustalenia czy dana osoba rzeczywiście nie mieszka pod wskazanym adresem zameldowania, np. w formie wizji czy przesłuchań świadków. Ustalenie, że osoba zameldowana w lokalu nie przebywa tam, skutkować będzie wydaniem decyzji o jej wymeldowaniu.
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 24 września 2010 r. o ewidencji ludności.
WRZESIEŃ 2018
materiał został opracowany w ramach zadania publicznego pn. „Prowadzenie w roku 2018 na terenie powiatu bocheńskiego dwóch punktów nieodpłatnej pomocy prawnej w miejscowości Drwinia i Lipnica Murowana” realizowanego przez Stowarzyszenie „Rodzina Kolpinga w Bochni” na podstawie umowy nr OR 273.21.2017 zawartej w dniu 19 grudnia 2017 r. z Powiatem Bocheńskim.
Zadanie jest finansowane ze środków budżetu państwa.
No comments yet.