CZYM JEST MEDIACJA?
Mediacja to, obok negocjacji i arbitrażu, jedna z metod tzw. alternatywnego rozwiązywania sporów.
Sąd może skierować strony postępowania sądowego do mediacji za ich zgodą. Obecnie sądy coraz częściej nakłaniają strony do takiej formy rozwiązania ich sporu. Mediacja może zostać wszczęta na każdym etapie postępowania, nawet przed sądem drugiej instancji.
KIM JEST MEDIATOR?
Mediator to osoba posiadająca kwalifikacje i doświadczenie (wymagane odpowiednimi przepisami), która została wpisana na listę stałych mediatorów prowadzoną przez Sąd Okręgowy w lub na listę mediatorów, np. Centrum Mediacji przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Krakowie. Najczęściej funkcję tę pełni radca prawny, sędzia w stanie spoczynku, psycholog. Mediator nie jest sędzią ani pracownikiem sądu.
Mediator przy prowadzeniu mediacji jest bezstronny. Ponadto, jest on zobowiązany do zachowania w tajemnicy faktów, o których dowiedział się w związku z prowadzeniem mediacji, mediator nie może także zeznawać co do tych faktów jako świadek.
JAK PRZEBIEGA MEDIACJA?
Po skierowaniu przez sąd, mediator prowadzi mediację, wykorzystując różne metody zmierzające do polubownego rozwiązania sporu. Jego zadaniem jest wspieranie stron w formułowaniu propozycji ugodowych. Jeżeli taka jest wola stron, mediator może zaproponować im swoją wizję rozwiązania ich sporu. Jego propozycje nie są jednak dla stron wiążące.
Postępowanie mediacyjne jest niejawne.
Jeżeli mediacja zakończy się sukcesem, strony podpisują przed mediatorem ugodę, która następnie jest zatwierdzana przez sąd. Ma ona zatem moc prawną wyroku, a w razie potrzeby może być także egzekwowana w drodze egzekucji komorniczej.
JAKIE SĄ ZALETY MEDIACJI?
- Mediacja jest dobrowolna.
- Strony mogą wybrać osobę mediatora.
- Mediacja jest tańsza niż proces sądowy.
- Mediacja jest szybsza niż proces sądowy.
- Strony, które zawarły ugodę, zwykle dobrowolnie jej przestrzegają.
MARZEC 2018
materiał został opracowany w ramach zadania publicznego pn. „Prowadzenie w roku 2018 na terenie powiatu bocheńskiego dwóch punktów nieodpłatnej pomocy prawnej w miejscowości Drwinia i Lipnica Murowana” realizowanego przez Stowarzyszenie „Rodzina Kolpinga w Bochni” na podstawie umowy nr OR 273.21.2017 zawartej w dniu 19 grudnia 2017 r. z Powiatem Bocheńskim.
Zadanie jest finansowane ze środków budżetu państwa.
No comments yet.