About the Mist

We like to provide great site with complete features what you want to implement in your business! Mist can become a Blog, an Agency, a Hospital, a Sports, a a Portfolio, a Spa, a Restaurant, a University, a Corporate website, an E-Store, a Construction Business, a Hosting Company, an Attorney website, a Blog, a Creative Studio and much more.

Galeria

Instagram did not return a 200.

Dodatkowe informacje

Np. Informacje o Centrum Seniora.

Prawnik odpowiada cz.2

Gdy w rodzinie źle się dzieje – Niebieska Karta

„Niebieska Karta” jest to dokument wypełniany w przypadku stwierdzenia przemocy w rodzinie i służy dokumentowaniu faktów związanych z przemocą w danej rodzinie, ocenie zagrożenia dalszą przemocą oraz jako dowód w sprawach sądowych.

Procedura „Niebieskiej Karty” obejmuje ogół czynności podejmowanych i realizowanych przez przedstawicieli jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, gminnych komisji rozwiązywania problemów alkoholowych. Policji, oświaty i ochrony zdrowia, w związku z uzasadnionym podejrzeniem zaistnienia przemocy w rodzinie.

Każda osoba, także niepełnoletnia, która jest ofiarą lub świadkiem przemocy domowej może zgłosić się do najbliższego posterunku Policji lub ośrodka pomocy społecznej, a nawet gabinetu lekarskiego czy też szkoły i szukać tam pomocy.

W sytuacji podejrzenia występowania przemocy lub w wyniku zgłoszenia dokonanego przez członka rodziny, albo przez osobę będącą świadkiem przemocy w rodzinie, zostaje wszczęta procedura „Niebieskiej Karty”, a jej pierwszym etapem jest wypełnienie razem z ofiarą lub świadkiem specjalnego formularza, który następnie przekazany zostaje zespołowi interdyscyplinarnemu.

Warto pamiętać, że wypełnienie formularza „Niebieskiej Karty” i rozpoczęcie całej procedury nie jest zależne od zgody osoby zgłaszającej ani doznającej przemocy.

Po wszczęciu procedury sprawę bada wyspecjalizowany zespół, który pomaga rozwiązać problem przemocy domowej.

Co warto wiedzieć o pieczy zastępczej

Piecza zastępcza jest to forma opieki nad dziećmi, które z rożnych przyczyn pozbawione zostały opieki i wychowania swoich rodziców biologicznych.

Piecza zastępcza jest czym innym niż adopcja (zwana też przysposobieniem). Dziecko objęte pieczą zastępczą nie staje się w sensie prawnym dzieckiem rodziców zastępczych, a sama piecza zastępcza ma charakter tymczasowy i sprawowana jest do momentu, w którym dziecko będzie mogło wrócić do rodziny biologicznej lub osiągnie pełnoletność.

Piecza zastępcza sprawowana jest w różnych formach:

1. rodzinna

– rodzina zastępcza (spokrewniona, niezawodowa, zawodowa, w tym zawodowa pełniąca funkcję pogotowia rodzinnego i zawodowa specjalistyczna),

– rodzinny dom dziecka,

2. instytucjonalna

– placówka opiekuńczo-wychowawcza,

– regionalna placówka opiekuńczo-terapeutyczna,

– interwencyjny ośrodek preadopcyjny.
Celem pieczy zastępczej jest przygotowanie dziecka do samodzielnego życia, a także zaspokojenie jego potrzeb emocjonalnych i przekazanie mu wsparcia i miłości, której nie otrzymuje od rodziców biologicznych. Jednocześnie, piecza zastępcza, gdy jest to możliwe, powinna przygotowywać i ułatwiać dziecku powrót do rodziny biologicznej.
Rodzinę zastępczą mogą utworzyć tylko małżonkowie lub osoba, która nie pozostaje w związku małżeńskim. Osoba, która ma zamiar pełnić funkcję rodziny zastępczej musi spełniać szereg wymagań, określonych w ustawie z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, w szczególności dawać rękojmię należytego sprawowania pieczy zastępczej, tj. świadczyć swoim dotychczasowym zachowaniem, że będzie dobrze pełnić tę funkcję. O ustanowieniu rodziny zastępczej decyduje sąd rodzinny.

Warto zaznaczyć, że rodzice zastępczy mogą liczyć na pomoc w wychowaniu dzieci, którymi się zajmują. Jest to także pomoc finansowa, która częściowo pokrywać ma koszty utrzymania dzieci.

 

luty 2017

materiał został opracowany w ramach zadania publicznego pn. „Prowadzenie w roku 2017 na terenie powiatu bocheńskiego dwóch punktów nieodpłatnej pomocy prawnej w miejscowości Drwinia i Lipnica Murowana realizowanego przez Stowarzyszenie „Rodzina Kolpinga w Bochni” na podstawie umowy nr OR.273.20.2016 zawartej  z Powiatem Bocheńskim.

Zadanie jest finansowane ze środków budżetu państwa.

No comments yet.

Leave a comment

Your email address will not be published.