About the Mist

We like to provide great site with complete features what you want to implement in your business! Mist can become a Blog, an Agency, a Hospital, a Sports, a a Portfolio, a Spa, a Restaurant, a University, a Corporate website, an E-Store, a Construction Business, a Hosting Company, an Attorney website, a Blog, a Creative Studio and much more.

Galeria

Instagram has returned invalid data.

Dodatkowe informacje

Np. Informacje o Centrum Seniora.

Prawnik odpowiada cz.1

Kradzież lub uszkodzenie samochodu na parkingu. Kto odpowiada, jeżeli sprawca jest nieznany?

Przyjmuje się, że poprzez pozostawienie samochodu na parkingu zostaje zawarta – najczęściej w sposób dorozumiany – bądź umowa przechowania bądź umowa najmu miejsca parkingowego, w zależności od tego z jakiego rodzaju parkingiem mamy do czynienia.

Jeżeli parking jest oznaczony jako strzeżony, dochodzi do zawarcia umowy przechowania (art. 835 i nast. k.c.), zatem właściciel parkingu ponosi odpowiedzialność w razie uszkodzenia lub utraty samochodu oddanego mu na przechowanie. Ewentualne inne postanowienia umowy lub regulaminu mogą zostać uznane za nieważne.

Natomiast jeżeli parking nie jest strzeżony (np. strefa płatnego parkowania), dochodzi do zawarcia umowy najmu, a właściciel parkingu nie sprawuje pieczy nad pozostawionymi na takim parkingu samochodami.

Jeżeli parking jest jedynie dozorowany, ale nie jest strzeżony albo też jeżeli nie jest oznaczony w żaden sposób – konieczne staje się dokonanie oceny z jaką umową mamy do czynienia, w oparciu o analizę charakteru infrastruktury parkingu. W razie postępowania sądowego ocena ta każdorazowo będzie dokonywana przez sąd.

Elementy pozwalające ustalić, że właściciel parkingu ujawnił wolę przechowania samochodu mogą być następujące: ogrodzenie parkingu zabezpieczające przed kradzieżą, kolczatka, budka strażnika, monitoring, szlaban przy wjeździe, kontrola ruchu pojazdów wjeżdżających i opuszczających parking przez strażnika, wydanie kwitu (dokumentu) parkingowego zawierającego oznaczenie pojazdu lub miejsca postojowego, wysokość opłaty za parking, parking podziemny.

Podsumowując, jeżeli pozostawiony na parkingu samochód zostanie uszkodzony lub nawet skradziony, a sprawca nie zostanie wykryty, odpowiedzialność właściciela parkingu za uszkodzenie lub utratę samochodu powstaje jedynie w razie zawarcia umowy przechowania. Przy czym decydujące nie jest oznaczenie parkingu, lecz charakter infrastruktury parkingowej. Oświadczenie przechowawcy wyłączające jego odpowiedzialność może zostać uznane za sprzeczne z istotą tej umowy i nieważne.

Pirat drogowy w obszarze zabudowanym

 

W przypadku przekroczenia przez kierującego pojazdem dopuszczalnej prędkości o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym lub w sytuacji gdy kierujący pojazdem przewozi osoby w liczbie przekraczającej liczbę miejsc określoną w dowodzie rejestracyjnym, Policja zatrzymuje prawo jazdy za pokwitowaniem, co potwierdzone zostaje decyzją starosty o zatrzymaniu prawa jazdy.

W pierwszej kolejności należy podkreślić różnicę pomiędzy zatrzymaniem prawa jazdy (dokumentu) a cofnięciem uprawnienia do kierowania pojazdami.

Zatrzymanie prawa jazdy oznacza fizyczne odebranie dokumentu, a nie samego uprawnienia. Zatrzymanie na mocy decyzji starosty jest skuteczne, zgodnie z art. 102 ust. 1e ustawy z dnia 5 stycznia 2011 roku o kierujących pojazdami (dalej u.k.p.), od daty dokonania tej czynności przez Policję i obowiązuje przez okres trzech miesięcy. Warto przy tym zauważyć, że Policja zatrzymując dokument prawa jazdy wydaje kierującemu pojazdem pokwitowanie zatrzymania prawa jazdy, które to uprawnia do kierowania pojazdem w okresie 24 godzin od chwili zatrzymania („powrót do domu”, art. 135 ust. 3 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 roku – Prawo o ruchu drogowym, dalej jako „p.r.d.”).

Co istotne, decyzji starosty nadaje się rygor natychmiastowej wykonalności (art. 102 ust. 1c u.k.p.). Zgodnie z k.p.a. rygor obowiązuje od dnia doręczenia decyzji, wygasa zaś z chwilą uchylenia rozstrzygnięcia opatrzonego rygorem. Zatem nawet wniesienie odwołania od decyzji starosty nie pozwala na „przeczekanie” trzymiesięcznego okresu, bowiem decyzja podlega wykonaniu, pomimo że nie posiada ona waloru ostateczności.

Należy pamiętać, że chociaż zatrzymanie prawa jazdy nie pociąga za sobą cofnięcia uprawnień do kierowania pojazdem, kierowanie samochodem bez dokumentów jest ryzykowne, albowiem stawką nie jest tylko mandat karny, jak w przypadku jazdy bez zapomnianych dokumentów. Na mocy art. 102 ust. 1d u.k.p. kierowanie pojazdem pomimo wydania decyzji o zatrzymaniu prawa jazdy albo pomimo zatrzymania prawa jazdy na podstawie art. 135 ust. 1 pkt 1a p.r.d. (czynność Policji) skutkuje wydaniem przez starostę decyzji o przedłużeniu okresu, na który zatrzymano prawo jazdy do 6 miesięcy. Jeżeli decyzja o zatrzymaniu prawa jazdy na okres 3 miesięcy nie została jeszcze wydana, starosta wydaje tę decyzję na okres 6 miesięcy (art. 102 ust. 1d zdanie ostatnie).

Natomiast kierowanie pojazdem w przedłużonym okresie, o którym mowa w art. 102 ust. 1 d u.k.p., stanowi obligatoryjną przesłankę cofnięcia uprawnień przez starostę.
Zgodnie z niedawnym wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, w sytuacjach wyjątkowych i nagłych (tzw. „stan wyższej konieczności”), kierowca, który naruszył przepisy prawa ruchu drogowego, na przykład przekroczył dopuszczalną prędkość o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym, może uniknąć zatrzymania prawa jazdy.

styczeń 2017

 

materiał został opracowany w ramach zadania publicznego pn. „Prowadzenie w roku 2017 na terenie powiatu bocheńskiego dwóch punktów nieodpłatnej pomocy prawnej w miejscowości Drwinia i Lipnica Murowana” realizowanego przez   Stowarzyszenie „Rodzina Kolpinga w Bochni”  na podstawie umowy nr OR. OR.273.20.2016 zawartej w dniu 27.grudnia 2016 r z Powiatem Bocheńskim

Zadanie jest finansowane ze środków budżetu państwa.

 

 

No comments yet.

Leave a comment

Your email address will not be published.