About the Mist

We like to provide great site with complete features what you want to implement in your business! Mist can become a Blog, an Agency, a Hospital, a Sports, a a Portfolio, a Spa, a Restaurant, a University, a Corporate website, an E-Store, a Construction Business, a Hosting Company, an Attorney website, a Blog, a Creative Studio and much more.

Galeria

Instagram has returned invalid data.

Dodatkowe informacje

Np. Informacje o Centrum Seniora.

NPP – Najczęściej zadawane pytania – Nr 23

///NPP – Najczęściej zadawane pytania – Nr 23

Zapis windykacyjny

Zapis windykacyjny jest rozrządzeniem testamentowym, którego zastosowanie stało się wg polskiego prawa dopuszczalne od 2011 roku. Polega on na tym, że spadkodawca w testamencie zamieszcza rozrządzenie na mocy którego określona osoba nabywa przedmiot zapisu z chwilą śmierci spadkodawcy.
Przykład:
Pani Janina Nowak ma męża i dwoje dzieci. Bardzo zależy jej, aby dom z ogrodem, którego jest wyłączną właścicielką, z chwilą jej śmierci nie był przedmiotem dziedziczenia przez wszystkich spadkobierców (męża i dzieci) ale stał się wyłączną własnością męża. Zamieszcza więc w testamencie zapis windykacyjny na rzecz męża, obejmujący tę nieruchomość.
Uwaga !
Zapis windykacyjny może być zastrzeżony wyłącznie w testamencie sporządzonym w formie aktu notarialnego!
Przedmiotem zapisu windykacyjnego może być:
1) rzecz oznaczona co do tożsamości (a więc konkretna rzecz, np. konkretny samochód, konkretna nieruchomość, itd.);
2) zbywalne prawo majątkowe;
3) przedsiębiorstwo lub gospodarstwo rolne;
4) ustanowienie na rzecz zapisobiercy użytkowania lub służebności.
Zapis windykacyjny jest bezskuteczny, jeżeli w chwili śmierci spadkodawcy przedmiot zapisu nie należy do spadkodawcy albo spadkodawca był zobowiązany do jego zbycia. Jeżeli przedmiotem zapisu jest ustanowienie dla zapisobiercy użytkowania lub służebności, zapis jest bezskuteczny, gdy w chwili śmierci spadkodawcy przedmiot majątkowy, który miał być obciążony użytkowaniem lub służebnością nie należy do spadku albo spadkodawca był zobowiązany do jego zbycia.
Uprawnionym z tytułu zapisu windykacyjnego (zapisobiercą windykacyjnym) może być jeden ze spadkobierców lub osoba nie będąca spadkobiercą. Zapis windykacyjny można też uczynić na rzecz więcej niż jednej osoby.
Osoba, na rzecz której został uczyniony zapis windykacyjny może ten zapis przyjąć lub odrzucić – nie ma zatem obowiązku przyjmowania przedmiotu zapisu windykacyjnego. Odrzucenia można dokonać przed sądem lub notariuszem, ustnie lub na piśmie z podpisem urzędowo poświadczonym – w terminie 6 miesięcy od dnia dowiedzenia się o ustanowieniu zapisu windykacyjnego; wówczas przedmiot zapisu windykacyjnego będzie wchodzić do spadku (przedmiot zapisu windykacyjnego co od zasady nie wchodzi bowiem w skład spadku). Odrzucenie zapisu windykacyjnego nie jest związane z odrzuceniem spadku; innymi słowy; zapisobierca windykacyjny jeśli jest jednocześnie spadkobiercą może odrzucić zapis windykacyjny a przyjąć spadek lub przyjąć spadek a odrzucić zapis windykacyjny.
Odpowiedzialność zapisobiercy windykacyjnego za długi spadkowe oraz za zachowek ogranicza się maksymalnie do wartości przedmiotu zapisu windykacyjnego.
Warto wiedzieć
Zapisy windykacyjne dokonane przez spadkodawcę mają znaczenie przy obliczaniu zachowku. Zapisobierca windykacyjny może ponosić także odpowiedzialność z tytułu roszczenia
o uzupełnienie zachowku.

No comments yet.

Leave a comment

Your email address will not be published.