About the Mist

We like to provide great site with complete features what you want to implement in your business! Mist can become a Blog, an Agency, a Hospital, a Sports, a a Portfolio, a Spa, a Restaurant, a University, a Corporate website, an E-Store, a Construction Business, a Hosting Company, an Attorney website, a Blog, a Creative Studio and much more.

Galeria

Instagram did not return a 200.

Dodatkowe informacje

Np. Informacje o Centrum Seniora.

NPP – Najczęściej zadawane pytania – Nr 22

///NPP – Najczęściej zadawane pytania – Nr 22

Mieszkam w domu, położonym na działce, która nie ma dostępu do drogi publicznej. Nie jestem jej właścicielem. Czy mogę dochodzić od sąsiada ustanowienia dla mnie służebności przejazdu i przechodu?

Art. 146 z zw. z art. 145 kodeksu cywilnego przewidują, iż samoistny posiadacz nieruchomości, która nie ma odpowiedniego dostępu do drogi publicznej lub do należących do tej nieruchomości budynków gospodarskich, może żądać od właścicieli gruntów sąsiednich ustanowienia za wynagrodzeniem potrzebnej służebności (przejazdu, przechodu, przegonu). W odróżnieniu od właściciela nieruchomości jej samoistny posiadacz może jedynie domagać się ustalenia służebności osobistej, a nie drogowej. Ustanowiona służebność jest zatem prawem ściśle związanym z osobą samego posiadacza samoistnego i gaśnie wraz z jego śmiercią, nie wchodząc do masy spadkowej. Należy także pamiętać, iż służebności osobiste są niezbywalne, nie można również przenieść na inne osoby uprawnień do ich wykonywania. Służebność osobista przejazdu, przechodu wygasa także z chwilą utraty przez uprawnionego posiadania samoistnego.
Koniecznym dla uzyskania takiego ograniczonego prawa rzeczowego jest w pierwszej kolejności wykazanie, iż jest się posiadaczem samoistnym nieruchomości (a więc włada się nią jak właściciel, a nie jak najemca, dzierżawca, czy inny posiadacz zależny). Następnie należy wykazać, iż posiadana nieruchomość nie ma odpowiedniego dostępu do drogi publicznej (a więc albo nie ma dostępu w ogóle, albo wprawdzie posiada dostęp, ale nieodpowiedni).
Służebność drogi koniecznej może być ustanowiona albo w drodze postępowania sądowego albo w drodze umowy zawartej przez strony w formie aktu notarialnego.
Należy pamiętać, iż za ustanowienie tej służebności właścicielowi nieruchomości obciążonej należy się odpowiednie wynagrodzenie.

No comments yet.

Leave a comment

Your email address will not be published.