UZNANIE OJCOSTWA
przed kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego
Uznanie ojcostwa dziecka, co do którego nie zachodzi domniemanie pochodzenia od męża matki, może nastąpić w dwojaki sposób – albo poprzez oświadczenie złożone przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego albo na mocy orzeczenia sądu.
Ojcostwo można uznać jeszcze przed urodzeniem się dziecka już poczętego, aż do osiągnięcia przez dziecko pełnoletności.
Uznanie ojcostwa następuje poprzez złożenie przez mężczyznę, od którego dziecko pochodzi, oświadczenia przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego oświadczenia, że jest on ojcem dziecka.
Oświadczenie złożone przez ojca dziecka przed kierownikiem stanu cywilnego musi być potwierdzone przez matkę dziecka jednocześnie albo w terminie do 3 miesięcy od dnia złożenia oświadczenia przez ojca. Oświadczenia rodziców składane są do protokołu sporządzonego przez kierownika urzędu stanu cywilnego, podpisanego przez niego oraz rodziców dziecka.
Należy pamiętać, iż kierownik urzędu stanu cywilnego może odmówić przyjęcia oświadczenia o uznaniu dziecka jeśli jest ono niedopuszczalne albo gdy powziął wątpliwość co do pochodzenia dziecka. W tej sytuacji, w terminie 7 dni, kierownik urzędu stanu cywilnego winien poinformować matkę dziecka oraz mężczyznę, który chciał złożyć oświadczenie o uznaniu dziecka o przyczynie odmowy przyjęcia oświadczenia oraz o możliwości uznania dziecka przed sądem opiekuńczym.
Za granicą oświadczenie o uznaniu dziecka można złożyć przez polskim konsulem, albo przed osobą wyznaczoną do wykonywania funkcja konsula, jeżeli uznanie dotyczy dziecka, którego oboje rodzice albo choć jedno z nich są obywatelami polskimi.
No comments yet.