W jakich przypadkach pracownik może rozwiązać stosunek pracy w trybie natychmiastowym?
Zgodnie z art. 30 § 1 pkt 3 Kodeksu Pracy umowa o pracę rozwiązana może zostać przez oświadczenie jednej ze stron bez zachowania okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o prace bez wypowiedzenia).
Jak stanowi art. 55 § 1 Kodeksu Pracy pracownik może rozwiązać umowę
o pracę bez wypowiedzenia, jeżeli zostanie wydane orzeczenie lekarskie stwierdzające szkodliwy wpływ wykonywanej pracy na jego zdrowie, a pracodawca nie przeniesie go do innej – odpowiedniej ze względu na stan zdrowia – pracy.
Pracownik ponadto może rozwiązać umowę o pracę w trybie określonym
w sposób opisany powyżej także wtedy, gdy pracodawca dopuści się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków wobec pracownika (art. 55 § 1¹). Nie każdy jednak przypadek naruszenia przez pracodawcę obowiązków kwalifikować będzie się jako ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracodawcy uprawniające pracownika do rozwiązania stosunku pracy ze skutkiem natychmiastowym. Przykładowe sytuacje, uzasadniające skorzystanie przez pracownika z tej instytucji to: niedotrzymanie przez pracodawcę obowiązku wypłacenia wynagrodzenia za pracę (nawet jeżeli ma charakter jednorazowy) czy odwetowe sankcje pracodawcy zmierzające do zdyskredytowania pracownika oraz naruszającego jego dobra osobiste, podjęte w reakcji na dozwoloną i konstruktywną krytykę przez pracownika dyrektora zakładu pracy, mogą być kwalifikowane jako ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków wobec pracownika. Ocena, czy nastąpiło ciężkie naruszenie przez pracodawcę obowiązku przestrzegania w zakładzie pracy zasad współżycia społecznego wobec pracownika, wymaga uwzględnienia subiektywnych kryteriów oceny zachowania osób reprezentujących pracodawcę.
Co istotne, w przypadku w takim przypadku pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia (w przypadku umowy o pracę na czas określony odszkodowanie przysługuje w wysokości wynagrodzenia za czas, do którego umowa miała trwać, nie więcej jednak niż za okres wypowiedzenia).
Pracownik powinien pamiętać, iż oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinno nastąpić na piśmie, z podaniem przyczyny uzasadniającej rozwiązanie umowy.
Podstawa prawna:
1. Ustawa Kodeks pracy z dnia 26 czerwca 1974 r.
No comments yet.