About the Mist

We like to provide great site with complete features what you want to implement in your business! Mist can become a Blog, an Agency, a Hospital, a Sports, a a Portfolio, a Spa, a Restaurant, a University, a Corporate website, an E-Store, a Construction Business, a Hosting Company, an Attorney website, a Blog, a Creative Studio and much more.

Galeria

Instagram did not return a 200.

Dodatkowe informacje

Np. Informacje o Centrum Seniora.

PRAWNIK ODPOWIADA CZ. 5 – UMOWA POŻYCZKI zawierana pomiędzy osobami bliskimi Cz. I

///PRAWNIK ODPOWIADA CZ. 5 – UMOWA POŻYCZKI zawierana pomiędzy osobami bliskimi Cz. I

UMOWA POŻYCZKI zawierana pomiędzy osobami bliskimi Cz. I

 

Bardzo często zdarza się, że umowę pożyczki zawierają osoby, które są w bliskich relacjach i zazwyczaj w takich sytuacjach nasuwa się pytanie czy spisać taką umowę czy sama deklaracja zwrotu wystarczy.

Ważnym jest, że umowa pożyczki należy do kategorii umów konsensualnych. Oznacza to, że aby ją skutecznie zawrzeć, potrzebne jest jedynie zgodne oświadczenie stron.

Jednakże z uwagi na to, że „umowy zawiera się na czas wojny a nie pokoju”, warto troszkę przybliżyć umowę pożyczki uregulowaną w kodeksie cywilnym.

Umowę pożyczki określają przepisy ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. „ Kodeks cywilny” ( Dz. U. z 2017 r. poz. 459 t.j.).

Umowa pożyczki jest podstawową i najprostszą czynnością kredytową.

Warto wskazać, że umowa pożyczki jest przedmiotem licznych przepisów szczególnych, bowiem jak zostało to wyliczone obowiązuje co najmniej 300 aktów normatywnych oraz umów międzynarodowych dotyczących pożyczek.

Zgodnie z przepisami przez umowę pożyczki dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy albo rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku, a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy albo tę samą ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości.

O ile umowa nic innego nie stanowi, przeniesienie własności przedmiotu umowy pożyczki może nastąpić w każdy dowolny, prawem przewidziany sposób, byleby pożyczkobiorca uzyskał możność swobodnego dysponowania tym przedmiotem (wyr. SA w Białymstoku z 9.4.2015 r., I ACa 996/14, Legalis).

Jeśli chodzi o pieniądze, spełnienie świadczenia dającego pożyczkę może nastąpić w różny sposób np. może polegać na wydaniu gotówki czy dokonaniu przelewu bankowego. Ważne jednak jest to, że wydanie przedmiotu pożyczki następuje z chwilą rzeczywistego uzyskania gotówki przez biorącego pożyczkę.

Bez zastrzeżenia obowiązku zwrotu nie ma umowy pożyczki (wyr. SN z 8.12.2000 r., I CKN 1040/98, Legalis; wyr. SA w Poznaniu z 20.9.2006 r., I ACa 394/06, niepubl.). Istotą umowy pożyczki jest to, że pożyczona kwota musi być zwrócona (wyr. SA we Wrocławiu z 6.2.2013 r., I ACa 1404/12, Legalis).

Przedmiotem umowy pożyczki mogą być wszelkie rzeczy ruchome oznaczone co do gatunku oraz pieniądze.

 

Pożyczka może dotyczyć pieniędzy polskich pozostających w obiegu, a także pieniędzy zagranicznych.

 

Dla ważności umowy pożyczki do 1000 zł. nie jest wymagana forma szczególna.

Natomiast umowa pożyczki, której wartość przekracza 1000 złotych, wymaga zachowania tzw. formy dokumentowej.

Do zachowania dokumentowej formy czynności prawnej wystarcza złożenie oświadczenia woli w postaci dokumentu, w sposób umożliwiający ustalenie osoby składającej oświadczenie. Dokumentem jest nośnik informacji umożliwiający zapoznanie się z jej treścią, w szczególności np. e-mail (wysłany bez bezpiecznego podpisu elektronicznego), faks, SMS lub MMS, wiadomość wysłana za pomocą komunikatora internetowego, nagranie audio itp.

 

W razie sporu między stronami umowy pożyczki w kwestii wykonania umowy, stosownie do art. 6 KC ciężar udowodnienia wydania pożyczkobiorcy przedmiotu pożyczki spoczywa na dającym pożyczkę, natomiast na biorącym pożyczkę spoczywa ciężar udowodnienia jej zwrotu (wyr. SN z 5.3.2002 r., I CKN 1086/99; wyr. SN z 6.7.2012 r., V CSK 394/11, Legalis).

Jeżeli termin zwrotu pożyczki nie jest oznaczony, dłużnik obowiązany jest zwrócić pożyczkę w ciągu sześciu tygodni po wypowiedzeniu przez dającego pożyczkę.

Roszczenie biorącego pożyczkę o wydanie przedmiotu pożyczki przedawnia się z upływem sześciu miesięcy od chwili, gdy przedmiot miał być wydany.

Materiały do artykułu zaczerpnięto z Komentarza do Kodeksu Cywilnego pod. Red. Dr hab. Konrada Osajdy 2018, wyd. 18 oraz Orzecznictwa Sądów Polskich.

 

 

MAJ  2018

materiał został opracowany w ramach zadania publicznego pn. „Prowadzenie w roku 2018 na terenie powiatu bocheńskiego dwóch punktów nieodpłatnej pomocy prawnej w miejscowości Drwinia i Lipnica Murowana” realizowanego przez   Stowarzyszenie „Rodzina Kolpinga w Bochni”  na podstawie umowy nr OR 273.21.2017 zawartej w dniu 19 grudnia 2017 r. z Powiatem Bocheńskim.

Zadanie jest finansowane ze środków budżetu państwa.

No comments yet.

Leave a comment

Your email address will not be published.