About the Mist

We like to provide great site with complete features what you want to implement in your business! Mist can become a Blog, an Agency, a Hospital, a Sports, a a Portfolio, a Spa, a Restaurant, a University, a Corporate website, an E-Store, a Construction Business, a Hosting Company, an Attorney website, a Blog, a Creative Studio and much more.

Galeria

Instagram has returned invalid data.

Dodatkowe informacje

Np. Informacje o Centrum Seniora.

PRAWNIK ODPOWIADA CZ. 2 – ZAWIESZENIE WŁADZY RODZICIELSKIEJ

///PRAWNIK ODPOWIADA CZ. 2 – ZAWIESZENIE WŁADZY RODZICIELSKIEJ

Zawieszenie władzy rodzicielskiej

Obok pozbawienia władzy rodzicielskiej oraz jej ograniczenia, jest to kolejna instytucja prawa rodzinnego, która wiąże się z ingerencją sądu opiekuńczego w wykonywanie władzy rodzicielskiej nad małoletnim.

Istota zawieszenia władzy rodzicielskiej polega na tym, iż wynikające z niej prawa i obowiązki rodziców nie przestają istnieć, lecz przez pewien czas nie mogą być (przed jednego z nich bądź oboje) wykonywane.

Art. 110 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego stanowi, iż zawieszenie władzy rodzicielskiej może, ale nie musi być obligatoryjnie orzeczone przez sąd w razie wystąpienia przesłanki „przemijającej przeszkody” w wykonywaniu władzy rodzicielskiej. W każdym przypadku sąd opiekuńczy indywidualnie bada całokształt okoliczności sprawy, a zwłaszcza czy dobro dziecka przemawia za zawieszeniem władzy rodzicielskiej.

Uznaje się, iż przeszkodą przemijającą jest taka, co do której można przewidywać, iż przestanie ona istnieć i co ważniejsze, że ustanie w niezbyt odległym czasie. Nadto, przeszkoda ta musi istnieć wyłącznie po stronie rodziców, nie zaś dziecka. Co istotne, nie musi być to sytuacja zawiniona przez któregokolwiek z rodziców, lecz musi mieć charakter obiektywny.

Przykładowo, co do zasady, za przemijającą przeszkodę uznaje się pobyt rodzica w więzieniu (lecz nie wieloletni, taki zwykle jest uznawany za przeszkodę trwałą), dłuższy zagraniczny wyjazd jednego z rodziców, albo ciężką chorobę wymagającą dłuższej hospitalizacji.

W przypadku zawieszenia władzy rodzicielskiej obojga rodziców, wobec wyłączenia ich od sprawowania władzy rodzicielskiej, sąd opiekuńczy ustanawia dla małoletniego opiekę prawną.

Należy pamiętać, iż w razie ustania przemijającej przeszkody, która stanowiła podstawę orzeczenia o zawieszeniu władzy rodzicielskiej, władza ta nie odnawia się automatycznie. Należy złożyć do sądu wniosek o uchylenie postanowienia o zawieszeniu władzy rodzicielskiej. Takie orzeczenie, wobec treści §2 art. 110 kro sąd jest obowiązany wydać. Nie może przy tym badać, czy uchylenie zawieszenia jest celowe, lecz czy przyczyna orzeczenia zawieszenia ustała. Jednak mimo stwierdzenia ustania tej przyczyny sąd nie uchyli zawieszenia, jeżeli ustali istnienie innej przemijającej przeszkody, która nie występowała w czasie orzekania zawieszenia władzy.

Możliwym jest także wszczęcie z urzędu postępowania w przedmiocie władzy rodzicielskiej, jeżeli sąd opiekuńczy uzna, że ingerencja w tę władzę jest niezbędna.

 

Podstawa prawna: art.110 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego

Stan prawny: na dzień 22.02.2018 r.

 

LUTY  2018

materiał został opracowany w ramach zadania publicznego pn. „Prowadzenie w roku 2018 na terenie powiatu bocheńskiego dwóch punktów nieodpłatnej pomocy prawnej w miejscowości Drwinia i Lipnica Murowana” realizowanego przez   Stowarzyszenie „Rodzina Kolpinga w Bochni”  na podstawie umowy nr OR 273.21.2017 zawartej w dniu 19 grudnia 2017 r. z Powiatem Bocheńskim.

Zadanie jest finansowane ze środków budżetu państwa.

No comments yet.

Leave a comment

Your email address will not be published.