Przywracanie zdrowia żywieniem

//Przywracanie zdrowia żywieniem

Już od lat siedemdziesiątych xx wieku, badania farmaceutyczne żywo interesują się naturalnymi terapiami, które lekarze zalecają pacjentom. Uświadamiamy sobie, że medycyna i nowoczesne technologie nie rozwiążą każdego problemu. Fakt ten wpisuje się w powszechny ruch,  mający na celu zmianę naszego stosunku do natury. Oprócz pytań związanych z ekologią i globalnymi problemami środowiska naturalnego, coraz częściej pojawiają się dziś obawy dotyczące żywienia.

Nieznany jeszcze wpływ organizmów genetycznie modyfikowanych na równowagę biologiczną skłania nas do ponownego rozpatrzenia modeli rolnictwa intensywnego i produkcji żywności. Musimy pamiętać, że człowiek stanowi nieodłączną część naturalnego porządku i nie może się od niego oderwać bez narażania się na liczne zagrożenia. Niezaprzeczalne dobroczynne skutki, jakie przyniósł ze sobą gwałtowny rozwój nauki i techniki nie powinny wymazać z naszej pamięci tradycyjnych wartości. Dyskusja na temat żywienia i zdrowia toczy się od wieków.

Od zarania homo sapiens stawał w obliczu, choroby i śmierci . Medycyna chińska zawsze na pierwszym miejscu stawiała profilaktykę. Zgodnie z panującymi w tym kraju przekonaniami, choroba oznacza pewne zaburzenie, ponieważ zaś zdrowie jest odpowiednikiem równowagi, każde schorzenie jest oznaką jej naruszenia. Tak więc priorytetem staje się nie tyle choroba , ile dążenie do odzyskania równowagi. Człowiek żyjący zgodnie z regułami wyznaczonymi przez naturę nie może zachorować. Nasz organizm potrafi sam się leczyć. Ma w sobie inteligentną siłę witalną, która cały czas czuwa nad nami i daje sygnał. Jeżeli dziś człowiek ulepsza pokarm przez rafinację i dodatki chemiczne, pozbawiając go wartości biologicznej, stwarza warunki do gromadzenia w tkankach licznych złogów, gdyż własne mechanizmy oczyszczania zostały upośledzone. Naukowcy biją na alarm by ratować ludzkość przez wprowadzanie zdrowego żywienia.

Na terenie Bochni mamy przykład wprowadzania naturalnych metod zdrowego odżywiania. Otóż Pani Eleonora Chmielarska-emerytowana pielęgniarka od wielu lat uprawia działkę ekologicznymi metodami. Wyhodowane warzywa konserwuje na zimę nowatorską metodą, używając kwasu mlekowego lub octu z winogron. Oprócz warzyw Pani Eleonora sadzi bardzo dużo kwiatów. Wspominam o Pani Eleonorze, by nie poszły w zapomnienie sposoby upraw 88 letniej osoby, która  daje dobry przykład. Brała udział w wielu wystawach, zdobywając dyplomy i odznaczenia.

Pani Eleonora ma również zdolności twórcze. Jej wiersze urzekają pięknem i mądrością.

Janina Szydłowska

autor artykułu- członkini Kolpingowskiego Klubu Seniora prowadzonego przez RK Bochnia

„Nadzieja”

Rodziła nam ziemia zdrowe plony,

Gdy zaorana w małe zagony

Kwieciem  się śmiała pod stropem nieba,

Prosiła Boga; daj ludziom chleba.

Dziś Matka Ziemia sama jest chora.

Od świtu truta, aż do wieczora.

Milknie śpiew ptaków, umiera flora,

Nie ma dla Ziemi mądrego doktora.

Nie minęło pół wieku

Zniszczyłeś Ziemię człowieku

Rzekami moc trucizn spływa do morza,

Gdzie ojcowizna, gdzie ziemia hoża?

Ekoland  w ludziach budzi nadzieję,

że wróci Polsce ptactwo i knieje,

a ziemia zrodzi znów zdrowe plony

niech wszem i wobec głoszą to dzwony.

(Eleonora Chmielarska)