PRAWNIK ODPOWIADA CZ. 7

Petycja do Parlamentu Europejskieg

Czy obywatel Polski może uzyskać pomoc Parlamentu Europejskiego?

Tak! Każdy obywatel Polski może złożyć petycję do Parlamentu Europejskiego. Jest to jedno z podstawowych praw przyznanych przez Unię Europejską swoim obywatelom, obok między innymi prawa do swobodnego przemieszczania się i przebywania na terytorium państw członkowskich Unii czy udziału w wyborach do Parlamentu.

Kto może złożyć petycję?

Każdy obywatel może złożyć petycję indywidualnie. Następnie petycja może zostać podpisana przez inne osoby, które w ten sposób wyrażają swoje poparcie dla niej.

Czego może dotyczyć petycja?

Petycja może dotyczyć każdej sprawy, która objęta jest zakresem działalności Unii, takie jak:

obywatelstwo, swobody rynku wewnętrznego, zatrudnienie, ochrona konsumentów, ochrona środowiska, działalność wymiaru sprawiedliwości, prawa osób niepełnosprawnych, prawa dzieci, prawo do nauki.

Ponadto, petycja powinna dotyczyć bezpośrednio osoby, która ją złożyła.

Jak złożyć petycję?

Aby złożyć petycje, najlepiej skorzystać ze strony internetowej:

Petycję można także złożyć listownie, wystarczy podać imię, nazwisko, obywatelstwo i miejsce zamieszkania, oraz przedmiot petycji.

Co może zrobić Parlament Europejski?

Parlament może podjąć wszelkie działania, w zakresie swoich kompetencji, które uzna za właściwe dla pomyślnego rozwiązania danej sprawy lub udzielenia składającemu petycję właściwej odpowiedzi i ochrony jego praw.

lipiec  2017

materiał został opracowany w ramach zadania publicznego pn. „Prowadzenie w roku 2017 na terenie powiatu bocheńskiego dwóch punktów nieodpłatnej pomocy prawnej w miejscowości Drwinia i Lipnica Murowana” realizowanego przez   Stowarzyszenie „Rodzina Kolpinga w Bochni”  na podstawie umowy nr OR. OR.273.20.2016 zawartej w dniu 27.grudnia 2016 r z Powiatem Bocheńskim

Zadanie jest finansowane ze środków budżetu państwa.